Uczniowie Andersa na spektaklu teatralnym pt. Kartoteka

15 listopada 2012 uczniowie ZSP im. gen. Andersa oglądali w kinie Mewa spektakl teatralny wg dramatu T. Różewicza pt. Kartoteka, w wykonaniu aktorów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z Koszalina. Sztuka została odegrana w ramach programu Teatr Polska, którego celem jest krzewienie kultury wysokiej pośród mieszkańców miejscowości z utrudnionym dostępem do instytucji kulturalnych.

Część uczniów szkoły brała udział w przedstawieniu rok temu, ale spektakl wzbudził tyle emocji, że po raz kolejny postanowili go obejrzeć.
Początek był dla wszystkich zaskoczeniem, gdyż odważni zostali zaproszeni do zajęcia miejsc na scenie pośród aktorów (trzeba dodać, że chętnych na wstępie nie było).

Było ciekawie, bo aktorzy odgrywali część kwestii z miejsc zajmowanych obok widzów, a spektakl rozgrywał się z udziałem oglądających. Dodatkowym urozmaiceniem było kamerowanie widowni i aktorów w różnych ujęciach, dzięki czemu wszyscy byli bohaterami sceny.
Akcja sztuki była oryginalna, bo rozgrywała się we wnętrzu Bohatera. W ten sposób publiczność została wprowadzona w surrealistyczny świat postaci.
Sztuka była bezsprzecznie nietypowa, nie brakowało w niej przekleństw, potocznego języka, scen erotycznych i wulgarnych, ale tego typu elementy najbardziej poruszały emocje młodzieży.
Niewielu od razu zrozumiało sens i przesłanie przedstawienia, bo dramat wymagał koncentracji i wiedzy z historii Polski po II wojnie światowej.
Dla tych, którzy mają mieszane uczucia i szereg wątpliwości: była to opowieść
o człowieku, który zmarnował swoje życie i nie umiał się z tym pogodzić, egzystował biernie z dnia na dzień, pogrążony w przeszłości.
Młodzież podziękowała artystom za widowisko owacjami na stojąco.
Udział uczniów w sztuce powstał w ramach edukacji teatralnej , której propagowaniem w szkole zajmują się nauczycielki języka polskiego: Beata Miszewska-Kozłowska i Danuta Ługowa